На 21 май 2025 г. в Стара Загора се проведе втори практически семинар, посветен на проекти за преход към чиста енергия на местните власти. Събитието е част от информационната и обучителна кампания в рамките на проект FLAG-FICET, финансиран по програма LIFE, и бе организирано от Фонд ФЛАГ в Регионална библиотека „Захарий Княжески“ - Стара Загора. Семинарът събра кметове, заместник-кметове и експерти от общините от Южна България.

Изпълнителният директор на ФЛАГ – Надя Данкинова, приветства участниците и сподели, че близо 17 г. Фондът работи в полза на местните власти за реализация на техните инвестиционни проекти, за развитие на местната и регионалната инфраструктура, предлагайки финансови инструменти и продукти, които са потребни и ефективни за подпомагане на реализацията на общинските инвестиции. „Заедно сътворихме много, показахме, че може да има устойчиви, добре работещи публични предприятия и също така, че общините са стожерът на развитието на българската държава“, заключи Надя Данкинова.

„Определението за нашия красив град като най-зеления в България кореспондира много тясно с темата на форума, който ни е събрал днес, а именно преходът към чиста енергия на местните власти. Ние, смело мога да кажа, сме от пионерите в работата с Фонд ФЛАГ и с Фонда за устойчиви градове“, подчерта в приветственото си слово заместник кметът „Финанси, бюджет и икономика“ на Община Стара Загора Светослав Колев. Заместник кметът поздрави екипите на двата фонда за добре координираната съвместна работа и за личната ангажираност на експертите, която е изключително необходима за успешното изпълнение на проектите. В презентацията Светослав Колев направи кратка ретроспекция на проектите, свързани с темата за чистата енергия, финансирани от ФЛАГ, като посочи че „Основната ни задача през годините е била подобряване на инфраструктурата, развитие на устойчив, зелен градски транспорт, както и подобряване на енергийния капацитет на обектите от административната, образователната и социалната сфера”. Стара Загора е сред първите общини, получили техническа помощ по FLAG-FICET и допълващо финансиране от ФЛАГ за реализацията на общо седем проекта за енергийна ефективност на сгради, финансирани частично с БФП от Механизма за възстановяване и устойчивост и от НДЕФ. 

Юлия Караджова, директор Дирекция „Кредитиране и мониторинг“ във ФЛАГ, запозна участниците с различните механизми за финансиране на общините и техните дружества с подкрепата на ФЛАГ. Основен акцент беше поставен върху финансовия инструмент FLAG-FICET, проектите за енергийна ефективност и преход към чиста енергия, както и ползите от техническата подкрепа и допълващите финансови механизми извън безвъзмездните средства. Доц. Яна Кирилова от Клуб "Икономика 2000" представи възможностите за техническа помощ по FLAG-FICET в четирите направления, определени във Втората покана за набиране на проекти, която е с краен срок 30 юни 2025 г.

Силен интерес предизвика презентацията на кмета на община Мъглиж, Д-р Душо Гавазов, който представи проектите, финансирани от ФЛАГ, с фокус върху проекта за реновиране на Минералния бански комплекс в с. Ягода, проектиран през 20-те години на 20 век от известния старозагорски архитект Христо Димов. От отварянето през 2022 г. до момента минералната баня е била посетена от 166 200 души, като се наблюдава  повишен интерес от български и чуждестранни туристи, стимулирайки подобряване на инфраструктурата, развитие на спа и балнео сектора, както и на местния бизнес.  В новите сгради и съоръжения на банята се прилагат енергоспестяващи технологии – термоизолация, LED осветление, управление на температурата. Естествената температура на минералната вода се използва за отопление на помещения и басейни, намалявайки нуждата от външни енергийни източници. Кметът благодари сърдечно на екипа на ФЛАГ за доверието, подкрепата и професионализма за изпълнение на инвестициите на община Мъглиж.

Във втория панел на събитието Ангелина Бонева, бивш зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството, сподели за предизвикателствата при структуриране на териториалните планове за справедлив преход за регионите на Стара Загора, Кюстендил и Перник и наличните възможности за безвъзмездна подкрепа по ПРР 2021-2027, финансирани от Фонда за справедлив преход. Проф. Даниела Бобева от Института за икономически изследвания към БАН акцентира върху настъпилите промени в политиката за Зеления преход на ниво ЕС, свързани с приемане на по-прагматичен подход в реализирането на поставените амбициозни цели.

Теа Турлакова и Христо Христов от Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР) на Стара Загора представиха проекта SITRANS – Supporting Just Transitions in Coal and Carbon-Intensive Regions, финансиран по програма LIFE Clean Energy Transition (LIFE21-CET-COALREGIONS) на Европейската комисия. Проектът е във финалната си фаза, а изпълнението му отваря пътя към разработването на нови политики, съобразени изцяло с регионалните особености и нужди. Социалният фонд за климата и възможностите за българските общини за проекти за социално справедлив преход към климатична неутралност бяха представени от доц. Дочка Велкова от Клуб "Икономика 2000".

Информационната и обучителна кампания в рамките на проект FLAG-FICET, финансиран по програма LIFE, цели да повиши осведомеността сред публичните власти за ползите от проектите за чиста енергия, като преодолее една от основните пречки пред широкото им прилагане.